12 Kasım 2009 Perşembe

Dikkat! İstanbul'da moda var

İstanbul moda kenti olur mu?
Ünlü tasarımcılar defilelerini burda yapar mı?
istanbulun mistik duruşu her göreni büyülese de henüz dünya moda haftasını ağırlıyamıycağımız kadar toyuz tabiri caizse 40 fırın ekmek yemek gerekiyor.ama istanbul kendi moda haftasını yarattı. modacıların dayanışması ve derneklerin sponsorluğunda istanbul fashion days günleri startını verdi.Bu sene müjdeli bir haber 2010 etkinlik günü de açıklandı. 03-06 şubat tarihinde 2010-2011 sonbahar kış kreasyonları görücüye çıkıcak.

istanbul fashion days moda günleri 27 agustos da stard aldı. 3 gün süren bu dop dolu etkinlikte bende bulundum İTÜ taşkışla kampüsünde gerçekleşen etkinlik mekan bakımından çok hoşdu.
Standların dizilimi içeri girdiğinizde mankenlerin üzerinde tasarımcıların kreasyonlarından kesitler.


İçeriyi bir yokladık. Havasını koklayalım dedik. moda kokuyordu her hol standlar çok gösterişliydi. Tasarımlarda öle tasarımcıların yanı sıra hazırgiyim sektörününde bilindik markalarıda bu etkinlikteydi.mavi jeans,avva,bng,collezione,desa,gizia,inci,penti,wee kend,Que,ramsey,silk cashmere,sunset
markaların standları gerçekten güzeldi. özellikle mavi'ninkini başarılı buldum.Türk tasarımcılardan kimler vardı derseniz. bahar korçan,özlem süer,hakan yıldırım,özgür masur,idil tarzi,simay bülbül,özlem kaya,müge ersin,mehtap elaidi,hatice gökçe,günseli türkay,gamze saraçoğlu,deniz mercan,arzu kaprol gibi isimler vardı.Özlemin tasarımlarını çok beğendim. Hakan da çok başarılıydı bence
defileleri malesef kalabalıktan izliyemedim alan çok küçüktü ve çok insan vardı. İnşallah 2010 defile izlenimleri paylaşıcam :) şimdilik internetten koleksiyonu takip ederek izlenimlerimi aktarıcam.Günün ilk defilesi Mehtap Elaidi'nin yollar temalı koleksiyonu oldu. yalın çizgiye sahip tasarımcı sade renkler tercih etmiş ve geometrik desenler kulanmıştı tasarımlarında şeritlere rastlanılan koleksiyonda modellerin başında da şeritler kulanılmıştı. kedine özgü tarzıyla yorumladığı tasarımları takdir topladı.

Arzu Kaprol kreasyonu çok başarılı tasarımlarda kulanılan renkler ve kumaslar yerinde çok doğru defilede sergilenen kreasyonda çok look oluşu gözü yormuş. gelen izlenimler bana öle yani defilede birden fazla look oluşu yorumlayana ve izleyende kafa karışıklığına yol açıyor. sade ve aynı çizgide giden bir defilenin lezzeti bir başka genel olarak tasarımlar başarılı tril tril elbiseler mini detaylar defilede ağırlıklıydı. onları tamamladığı kemer aksesuarlar çok hoşdu. Hatta dikkatimi çeken kemerin tokasını arka tarafa getirme fikri çok hoşuma gitti. Gömlekler bluzlarda da ağırlık sezinledim bol fırfırlı gömlekler bu kış tüm mağazalarda görebilirsiniz. Benim hoşuma giden hırkaları oldu birbirine dolanmış iplerden olusan triko hırka tasarımlarını çok başarılı buldum.Hakan yıldırım koton için 2010 yaz koleksiyonunu hazırladı ilk günün son defilesiydi.ağırlıklı olarak şortların bulunduğu ve süper mini elbilerin yer aldığı koleksiyon günlük giyime birazcık uygundu :) ee o kadar olsun tasarım oldugu belli olsun değil mi? Salaş pantolonlar ve tulumlarda benim dikkatimi çekenler arasındaydı yazın plajlarda transparan tulumunu görüceğimizi düşünüyorum :)Genç Tasarımcılar

İkinci günün ilk tasarımcısı Günseli Türkay oluyor. oldukca eğlenceli tasarımları bulunan koleksiyon tablolardan esinlenilerek çıkıyor ortaya koleksiyonun ismi resim tasarımcının ressam arkadaşı olan Ayşe Küçük'ün tablolarını koleksiyonuna katarak farklı bir tarzla alkışları topluyor. street art tablolarından parti kıyafetleri haline getirmiş tasarımcı ilk koleksiyonu devamının gelmesi gözlüyoruz hemen ardından Simay Bülbül defilesi başlıyor.makaralardan kopardığımız masallar isimli koleksiyonu iplerle oyun oynuyor havasında modeller sade çizgisi ve siyah tutkunu olan tasarımcının bu koleksiyonu siyah ağırlıklı deriyle şifonu kombine eden tasarımcının çalışmaları eski viktoryen tarzını anımsattı bana ayakkabılarda da o dönem vurguları var. Müge Ersin defilesi sıradaki tasarımcı saten ağırlıklı tasarımlar ve spor havasında modeller gibi geldi bana parelel vektörel cizgili kumaslar delinmiş detaylar güzeldi. Özlem Kaya defilesi sıradaki koleksiyonun adı anele anele antik çağda esir kadınların yolculuklarını anlatılıyor. koleksiyonun genelinde halat detayı bulunmakta hüzünlü bir koleksiyon olduğunu söylüyor tasarımcı halat detayını kulanma nedeni anele yelkenlerdeki iplerin geçtiği deliğin adı kendine güvenen kadınlara hitap eden bir koleksiyon diyor. ve sırada Özgür Masur defilesi var koleksiyonun adı vesaire yani tekrar diyor tasarımcı her şeyin bir enerjisi olduğunu söyleyen tasarımcı bu enerjinin her duygumuzda var olduğunu ve bin yıl öncede var olduğuna değiniyor.yaşanılan hikayeler hep aynı diyor tasarımcı koleksiyon bana buzların kraliçesinin kıyafetlerini anımsattı kabarık organzeler aynalı kemer aksesuar soğuk ama ihtişamlı :) tafta kulandığı kumaş çok şatafatlı geldi organzede ağır olunca kıyafetleri boğduğunu düşünüyorum ama özgür yaratıcı gücüne bayılıyorum.Bahar Korçan'nın sırası geliyor.

başarılı tasarımcının koleksiyonun adı Ya kabullen ya da değiştir! bahar hanım koleksiyonun temasını açıklıyor. "ben çok şeyi değiştirmek istedim hayatım boyunca.bu istediğim sonucunda böyle bir koleksiyon çıktı. farkındalığımı yüksek tutmaya çalışıyorum.iyi bir insan olmak için bu detay önemli diyor tasarımcı koleksiyon hakkındaki gözlemlerim beyaz ağırlıklı koleksiyon modellerin başlarındaki şapkada çok ilginç aksesuar olarak melek kanatlı broş kulanmış sanırım burdan gönderme bu olabilir koleksiyon bütünüyle sıradışı yani giyinmek biraz yürek ister ama temasıyla hikayesiyle beni etkileyen bir koleksiyon olmuş3. güne geldik Gamze Saraçoğlu defilesiyle başlıyor koleksiyon bir damla'nın hikayesini anlatıyor.damlanın doğuşundan okyanusa akma haline kadar gidiyor. 3,5 aydır üzerinde çalışılan koleksiyon el işciliğiyle yapılmış. su dalgasını andıran büzgüler bulunuyor koleksiyonda taransparan detaylar mini elbiseler bu koleksiyonda ağırlıklı bir damla bu kadar güzel anlatılabilir hikayesi kıyafetlere yansımış kulanılan renklerdeki geçişler basarılı look gayet güzel
gün özlem süer le devam ediyor. başarılı tasarımlarıyla adından söz etiren özlemin koleksiyonu gerçekten beni etkiliyor. standını hayranlıkla gezdim diyebilirim. toprak renklerin ağırlıkta olduğu koleksiyon beni mest etti. :) dantel eldivenlere bayıldım elbiseler uzun ve şık süet kapri ve pantolonlarda çok şıkVe bu dopdolu etkinliğin vedasını Hakan Yıldırım yapıyor. kendi koleksiyonunda gözüme çarpan detaylar tüy efekti verilmiş kumaşlar oldukça beğendim renk geçişleri fitüristik detaylar asil bir kadın çizgisi gözlemliyorum koleksiyonda miniler hakanında koleksiyonunda bolca var. mini tulumlarda oldukca güzel koleksiyon beyaz ağırlıklı metalik gri,toz pembe,pembemsi kırmızı renklerde bulunmaktaBol bol defile olan bu üç günlük maratonda izliyici kısımıda gayet şıkdı konuklarda trend farklı tarzlarda kıyafetleriyle organizasyona katılmışlardı ikram edilen dice kayek uludag premium şise tasarımlı mineral sodalar ve assortie designed by aıda pekın imzalı özel istanbul konulu mumlukları ve kapıda içeri girer girmez tanıtım kitapcığının verilmesi güzeldi çeşitli olumsuzlukları da gözlemledim ama bu kadar başarılı tasarımcıların koleksiyonunu anlattım moral bozmak istemiyorum. ama onlarıda yazıcam.


bu güzel etkinlikle modada bir üst kademeye çıkıcağımızı umuyorum. bilinçli koleksiyonlar ve defileler sunulursa ve genç bu işe azimli tasarımcılarada şans verilmesini umut ediyorum.


"trendler gelir geçer fakat stil ölümsüzdür"

Yves Saint Laurent.


rookie girl ;) öpüldünüz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder