11 Ocak 2013 Cuma

SENİN HAYATIN - NİHAN PEKER


Genç ve yetenekli tasarımcı Nihan Peker ile Women Dergisi için sohbet ettik. Çalışmaları, modaya bakış tarzı yaratım süreçlerini konuştuk. Dergiye göz atmak için tıklayın.Kendini tanımlamanı istesem ne dersin ?

Sanat eğitimi aldım. Moda ve tekstil tasarımı üzerine eğitimlerimi tamamladıktan sonra Milano da iş deneyimlerim oldu. Frankie Morello, Furla gibi devlerle çalıştım. Yolculuğumun önemli atımlarını da burada atmak istedim. Daha öncesin de Hatice Gökçe yanında çalıştım. Çeşitli firmalara tasarım danışmanlığı yaptım. Şimdi kendi markamla ilgileniyorum.Markalaşma adımı önemli bir adım bu kararı alman nasıl oldu ? 

2009 yılında ilk adımımı "Uyandırma Ayini" koleksiyonumla attım. Bu benim ilk hazır giyim koleksiyonum. "Bir marka kurdum" dediğimde söylediğim kadar kolay olmuyor. Yavaş adımlar atmaya dikkat ederek bu yola çıktım. Markalaşma öncesinde ki koleksiyon deneyimlerim ne yapmak istediğim, kime hitap edeceğime karar vermek. Bu noktalar önemliydi. Çünkü kendi işinizi yapmak başkasının yanında çalıştığınız ya da okulda aldığınız eğitim gibi olmuyor.
Nihan Peker koleksiyonların da neye dikkat eder ?

En dikkat ettiğim ürünümün ne kalitede olduğu, kime ulaşmak istediğim ve nereler de satılacağı. 
Son koleksiyonun Beyazlık Raporundan biraz bahseder misin ?

Bu bir beyazlaşma hikayesi. Koleksiyon son looklara geldikçe beyazlaşıyor. Genelde koleksiyonlarım da natürel renkler kullanmayı tercih ediyorum. Ama bu koleksiyonda  kendimi de şaşırtarak ara tonları kullandım. Siyah hiç yok. Beyazın tonları bej ve bordoya giden bir renk skalasını kullandım. Kumaş arayışı hissettim koleksiyonu hazırlarken ve saten biyelerle koleksiyona özel tamamen el işçiliği kumaş yaratıldı. Amaç yeni bir söz söylemekti. Koleksiyonun çıkış noktası bir cümle aslında bir bilim adamının yürüdüğü yol hikayesi. Karlı bir havada, yürüdüğü yolda her şeyi beyaz görmesi. İstanbul Fashion Week de Karma defilelerde yer aldın. Önümüzde ki sezon defile yapacaksın değil mi ?

Evet Mart ayında olacak moda haftasında bu sefer solo bir koleksiyon hazırlayacağım. Looklar daha fazla olacak.Gelecek koleksiyon bizi neler bekliyor ? Renklerle barışmışken bu gelecek koleksiyona yansıyacak mı?

Bu herhalde en renkli olandı. Gelecek koleksiyon daha karanlık tam bir kış. Renklerde siyah, bordo, petrol mavisi gibi koyu renkler ağırlıklı. Çok sevmiyorum rengi.Klasik bir duruşum var ve tercihimi de sade renklerden yana. Ve bu koleksiyona desende ekleyeceğim. Bu da benim için yeni bir şey, 
Koleksiyon hazırlama evrende çıkış noktaların nasıl ortaya çıkıyor ?

Kendi çizgim var. Sevdiğim renkler var. Detaylar var. Koleksiyon hazırlarken oturup ağ şimdi ne yapıyım diye düşünmüyorsun açıkçası. Yaşanmışlık zaten seni o yolculuğa çıkarıyor. Gündelik hayatta yaşadıklarım, gördüğün bir yer, okuduğun bir kitap, yazı etkiliyor. Ya da bir renk daha fazlaca beni etkileyen renk oluyor. Hazırlama evresinde de bu anılar çizime dönüşmeye başlıyor. Yoksa bir şey bulmuş olmuş olmak için tema bulmuyorum.

 


İstanbul Fashion Week den biraz bahsetmeni istesem. Moda algısı Türkiye'de sence nasıl ?

Giderek iyiye gidiyor. 6 sezondur fashion week yapılıyor. Daha fazla tasarımcı katılımı, izleyicilerin olumlu tepkisi çok iyi. 10 sene sonra daha da iyi olacak. Eksikler var. İhracat anlamında, satış noktaları olarak. Fakat tasarım bilinci gelişiyor. Bu sene farklı bir ekiple yapılacak organizasyon daha fazla satın almacıya ulaştıracak gibi bizi.

Tasarımcı marka işbirliklerine nasıl bakıyorsun ?

Çok olumlu bakıyorum. İşbirlikleri daha fazla olmalı. Moda bilincini yerleştirmek, daha fazla insana ulaşmak için çok iyi bir platform. Daha öncesin de Bilstore'un Bil's gömleklerinin tasarımını yapmıştım. Onun dışında gelecek her markaya açığım.
Şıklık mı ? Tarz mı ? 

Gündelik hayatta çokça kullandığımız terimdir. Beğendiğimiz birine ne kadar stil deriz. Aslında herkesin bir stili var. Sokakta ki bir dilencinin ve ya bir holding ceo'nun. Aslında stil terimi herkes de olan bir şey. Daha fazla, giyindiği bir gömleğe ne kadar tarz kattığı. Şıklıkta tabi önemli.
Dolapta olmazsa olmaz parçalar sence nelerdir ?

Mutlaka siyah, beyaz gömlek, kaliteli terzilikle işlenmiş bir pantolon ve şık bir kaşmir mont muhakkak olmalı. Bunlar dolabın kurtarıcıları.
Sezonda ki trendlerden seçimin ?

Tek renk blokları çok seviyorum. Baştan aşağı tek renk kombinasyonlar çok iyi. Düz kesim ve  oversize kesimler bu sezon benim için hitler.

Tasarımını kim giysin isterdin ?

Öncelikle herkesin giyinmesini isterim. Ama kendine yakın gördüğün dersen keşke kıyafetlerimi giysin dediğim. İsim Betül Mardin olurdu. Onun dışında çalıştığım Anjelika Akbar, önceden çalıştığım Nil Karaibrahimgil bunlar gibi duruşu ve stili olan her kadını giydirmek isterim. 

Nihan Peker'in hazır giyim tasarımlarının satış fiyat aralığı 120TL - 600TL arası fiyatlar. Ulaşmak isteyenler için İstanbul ve İstanbul dışındaki Bilstore mağazaların da Asmalı mescit Date'de , Adana'da Lookbook, İzmir'de Sister and Desiners Denizli'de Anjea Designer's Store da ve kendi showroomunda bulabilir siniz? Aynı zamanda ilkbahar-yaz koleksiyonu ile de Dubai de satışta olacak.


Nihan Peker showroom
Ahmet Fetgari sk. Haznedar Apt. 52/Teşvikiye İst 
212 2408254
Genç ve yetenekli tasarımcı Nihan Peker ile Women Dergisi için sohbet ettik. Çalışmaları, modaya bakış tarzı yaratım süreçlerini konuştuk. Daha fazlası için Women dersigisine tıklamanız yeterli.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder