13 Ocak 2013 Pazar

OYUN - SEZUAN'IN IYI INSANIBertolt Brecht'in baş yapıtlarından "Sezuan'ın iyi insanı". Sizin gerçekten iyi bir insan olup olmadığınızı sorgulayan bir oyun. Gücün kimde olduğu, dünya da iyilik kaldı mı? İyi insan var mı?  Bu soruların üzerinde duran bir oyun.Yer yüzüne inen Tanrıların, dünyada sadece bir iyi insan bulma arayışını konu alıyor. Şayet ki bir tane bile iyi insan varsa dünya da o bile dünyayı güzelleştirebilir.  Sezuan halkının tek iyi insanı ise Shen Te dir. Geçimini orospuluk yaparak sağlamakta, evinde bir gece konuk ettiği tanrılar. Onun bu iyiliğini ödülsüz bırakmaz. Artık fakir olmayan Shen Te hayatını düzene sokmak ister. Temiz bir hayat için kendine tütün dükkanı açar. Fakat, iyiliği sömürülmeye açıktır. Dükkanına doluşan aç, evsiz insanları kovamaz. Yaşamak için kişiliğinin zıttı olan amca oğlu Shui Ta kimliğine sığınır. Bu değişim insanların gerçek düşüncelerini görmesini sağlar. İyiliğini hakkedecek tek bir insan bile yoktur.

Kendini korumak için girdiği bu yalan kimlik. Sonun da kendi iyiliğini de yok etmeye başlamıştır. Tanrılar elinde ki tek iyi insanı da kötü dünya düzeni yüzünden kaybetmiştirler.
İstanbul Devlet Tiyatroların da sahlenen Sezuan'ın iyi insani muhakkak izlenmesi gereken oyunlar listesin de Cevahir sahnesinde gösterilen oyunun, oyuncu kadrosu ve performansları mükemmel  Shen Te rölü ile Zeynep Ekin Öner harika oyunculuk sergiliyor. Günümüz dünyasın da dünyanın nasıl bir yere gittiğini tam anlamıyla anlatan oyunu kaçırırsanız üzülürsünüz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder