26 Şubat 2010 Cuma

Picasso-Suite Vollard Gravürler

Ünlü İspanyol sanatçı Pablo Picasso'nun eserleri Türkiye'de Pera Müzesinde görücüye çıkan Picasso-Suite Vollard Gravürler 12 şubat-18 nisan tarihlerinde görülebilir.


25-ekim 1881’de Málaga, ispanya’da dünyaya geldi. İspanya’nın önemli sanat enstitülerinde öğretmenlik yapan ve bir müzede küratör olarak çalışan Jose Ruiz Blasca ile İtalyan asıllı Maria Picasso Lopez’in ilk çocuklarıydı. Doğduğu gün ölümle ilk kez burun buruna gelen Picasso’nun ebesi onun öldüğünü düşünüp tüm özenini annesine yöneltmiş, ancak doktor olan amcası Don Salvador’un soğukkanlılığıyla Picasso son anda kurtulmuştu. Sanat konusunda başlangıçta babasını örnek alan Picasso, 13 yaşına geldiğinde çalışmalarıyla herkesi kendine hayran bırakan bir ressam olmuştu. Babası Jose Ruiz Blasca, Picasso’nun yaptığı güvercin resminden o kadar etkilenmişti ki tüm gereçlerini oğluna vererek onun artık olgun bir sanatçı olduğunu kabul etmiş ve bir daha hiç resim yapmamıştı.1900’de ilk kişisel sergisini Galeri Volland’da açan ve paris’e ilk ziyaretini gerçekleştirmişti.

Suite Vollard, Picasso’nun yakın dostu ve döneminin en ünlü sanat tüccarı olan Ambroise Vollard’ın siparişi üzerine Picasso tarafından üretilen 100 gravürden oluşuyor.Sanatcı bu 100 eserde çıplaklık,kaos,tutku,ölüm,mitolojik temalar,hayvan insan ilişkilerine değinmiş eserlerinde kadın figurlerini erkeksileştiren sanatçının eserleri görülmesi gerekir. Çalışmalarında anlamlı anlamsız vurguları ve iç dünyasında kadın erkek ilişkisini değişik formlarla yorumlayan sanatcı derin anlamlar taşıyan eserler oluşturmuş. Bu gravür çalışmaları ufkunuzu açıcak.
 
Gravürlerin yanısıra sanatçının rol aldığı ve perde arkasında resim yaptığı çalışmasınıda görebilirsinz. bu görsel çalışma beni gerçekten etkiledi. izlerken Picasso'nun beyninden geçen her figür fırça tarbesinde görülüyor. Belgesel çalışmasında renkli ve siyah beyaz çalışmalar yaparak bir resmin hikayesini sizlerle paylasıyor.Belgesel çalışmasına sergide muhakkak yer ayırın.
 
 
Müze girişi ücretlidir. Tam 7tl Öğrenci 3tl Her çarşamba öğrencilere ücretsiz pazartesi hariç her gün hafta içi ve cumartesi 10:00 19:00 pazar 12:00 18:00 saatlerinde açık
 Pera Müzesinde gezebiliceğiniz diğer sergiler:
Hippodrom/Atmeydanıİstanbul'un Tarih Sahnesi
Oryantalist Resim
Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri
Kütahya Çini ve SeramikleriPera Müzesi : Meşrutiyet caddesi no.65 Tepebaşı Beyoğlu
  Telefon: 212 334 99 00                                             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder